Ako vybrať náramok?

Chcete sebe alebo blízkemu urobiť radosť osobitým šperkom? Potom si premyslite, na akú príležitosť by ste náramok nosili, prípadne k akým ďalším doplnkom a outfitom. Správne zvolený náramok by vám nemal kĺzať z ruky, ani sa zarezávať do zápästia. S tým všetkým vám v našom poradcovi pomôžeme.

Chcete sebe alebo blízkemu urobiť radosť osobitým šperkom? Potom si premyslite, na akú príležitosť by ste náramok nosili, prípadne k akým ďalším doplnkom a outfitom. Správne zvolený náramok by vám nemal kĺzať z ruky, ani sa zarezávať do zápästia. S tým všetkým vám v našom poradcovi pomôžeme.

Doba čítania 11 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

S čím začať

Kto bude náramok nosiť

Najskôr si poriadne prezrite dotknutú osobu, ktorá bude šperk nosiť. Dámske náramky potom selektujte najlepšie podľa materiálu. Ste skôr svetlejší typ? Potom vám pristane striebro alebo biele a ružové zlato. V lete sa dobre opaľujete a snedý tón pleti vám vydrží skoro celý rok? Potom sa nebojte výrazného žltého zlata alebo farbenej chirurgickej ocele. A čo pánska časť osadenstva? U pánskych náramkov jednoznačne vedie masívna oceľ a kombinácia kože.

Aký štýl hľadáte

Vyberajte také prevedenie, ktoré ladí s veľkou časťou vášho šatníka. Nielen u mužov si ďalej všímajte, či a z akého materiálu nosí hodinky. U žien zaostrite tiež na náušnice. Nosí len jedny strieborné alebo ich často mení? Podľa toho opäť voľte vhodný materiál náramku. Mimo to sa zamerajte na celkový štýl - navštevuje jogové štúdiá a čajovne? Inšpirujte sa v ponuke čarovných Shamballa náramkov. Milujete naopak mestský formálny štýl? Prívesky Swarovski budú vašou stávkou na istotu.

Typy náramkov

  • Bangle - špeciálne u bangle náramkov (obručových) si dajte záležať pri výbere veľkosti. Ide totiž o neohybnú kruhovú variantu. Väčšinou ju nasadíte pretiahnutím cez dlaň alebo pomocou samostatného zatvárania. Kruhové bangle náramky sa vyrábajú z kovu. Ten môžete potom zakúpiť v ozdobnom prevedení s drahými kameňmi.

  • Retiazkové - keď sa povie náramok, väčšinou si skôr predstavíte retiazkové prevedenie. Tu si iste vyberiete z rozmanitej ponuky príveskov a ozdôb. Okrem toho môžete tiež zavítať do ponuky retiazok a k nim ďalej dokúpiť samostatné prívesky.

  • Korálkové - tieto náramky vám väčšinou padnú na prvú dobrú. Bývajú totiž roztiahnuteľné a pomerne flexibilné. Často ich zdobia drahé kamene, minerály a korálky z bižutérie.

  • Cuff - predstavte si vyššie zmieňované náramky bangle. Ak ich kruhové prevedenie úplne nedokončíte, vznikne vám cuff náramok.

  • Tenisový - nebojte, k tomuto náramku nepotrebujete raketu a loptičku. Ide o naozaj delikátny šperk, ktorý by vám mal dobre priľnúť k zápästiu. Tvoria ho vsadené drahokamy vedľa seba. Takýto šperk sa hodí na špeciálne príležitosti a spoločenské akcie.

Vrstvené bangle náramky o seba krásne cinkajú a pôsobia veľmi žensky

Materiál

Zlato

Hľadáte špičkové prevedenie, ktoré budete mať už na celý život? Zlaté náramky vám ozdobia akýkoľvek outfit. Vďaka svojej tvrdosti sa vám len tak nepoškriabu či inak nezničia. Zachovajú si svoj lesk tak, že aj po rokoch vám budú robiť rovnakú radosť. A nezabúdajte! Mimo žltej varianty je stále väčším hitom biele zlato z bieleho kovu a zlata a nežné ružové zlato z medi a zlata.

Striebro

Radšej než zlato nosíte strieborné šperky? Náramky zo striebra dobre skombinujete s ďalšími doplnkami. Znosíte ich ako k letným splývavým šatám, tak ku športovejším kostýmom. Podobne ako zlato je strieborný materiál pomerne odolný. Z tohto pohľadu dajte však prednosť ošetreným produktom potiahnutým rhodiovou vrstvou. Bez nej môže náramok časom oxidovať a černieť. Rhodiová úprava dodá šperku väčšiu odolnosť aj lesk.

Strieborné náramky tenisového typu skvele ladia so vsadenými drahokamami

Chirurgická oceľ

Radi športujete a nechcete, aby ste si kvôli svojim voľnočasovým aktivitám museli neustále dávať dole náramok? Oceľový náramok vám v tomto ohľade preukáže skvelú službu. Je pevný, maximálne odolný a nezľakne sa ani slanej vody. Deti aj osoby s citlivou pokožkou budú nosiť chirurgickú oceľ bez starosti, pretože je materiál hypoalergénny, teda úplne nezávadný. A pre tých z vás, ktorých už nebaví jednofarebné strieborné prevedenie, máme dobrú správu. Vďaka špeciálnej PVD technológii (Physical Vapour Deposition) bez problému zoženiete aj farebný náramok z ocele. Tak ktorý to bude?

Titan

Viete, aký je rozdiel medzi titánovým náramkom a tým z chirurgickej ocele? Prakticky žiadny. Aj tento šperk vás prekvapí maximálnou chemickou a mechanickou odolnosťou (i vodeodolnosťou) a zdravotnou nezávadnosťou. Jediné dva rozdiely spoznáte hneď: prvým je vyššia cena a druhým nižšia hmotnosť.

Minerály a polodrahokamy

Na lesklé šperky si príliš nepotrpíte, za to vás lákajú všetky druhy minerálov a drahých kameňov pre svoju rozmanitosť a možno aj liečivú schopnosť? Tu sa nenechajte príliš ovplyvniť všeobecnými poučkami a siahnite po takom prevedení, ktoré sa k vám najviac hodí. Inšpirovať sa môžete napríklad výberom kameňa podľa znamenia zverokruhu.

Silikón

Pamätáte si z detstva na gumové svietiace náramky? Takéto modely by ste dnes pochopiteľne nevynosili na formálne akcie. Nemusíte ich však kupovať len deťom. Niektoré značky stále využívajú výhody silikónových náramkov a ďalej ich pretvárajú do štýlových šperkov. Gumový obvod môže zdobiť magnetický klip a prívesok z chirurgickej ocele. Takéto šperky sú cenovo dostupné a navyše ich vynosíte na akýkoľvek šport.

Bižutéria

Farebné náramky zo sklenených korálok, keramiky či iné kovové bižutérie vás nalákajú väčšinou priaznivou cenou aj rozmanitou ponukou. Ak kupujete náramok osobe s citlivou pokožkou, zamerajte sa na hypoalergénne úpravy. Bižutéria sama o sebe totiž môže spôsobovať svrbenie a začervenanie kože.

Koža

Páskové náramky z pravej alebo syntetickej kože si môžete obliecť k jeansom, na koncerty alebo kamkoľvek do prírody. Na zápästí vás nebudú nikde škriabať ani tlačiť. Naopak sa dobre prispôsobia vašej veľkosti a budú príjemne mäkké. Väčšinou vám však nevydrží pri častom nosení tak dlho ako iné šperky. Koža sa po čase môže vyťahať a meniť farbu.

Veľkosť

Vyberáte náramok ako prekvapenie pre sestru, kamarátku alebo partnera? Potom nezostáva než správnu veľkosť odhadnúť. U žien sa v 90 % trafíte obstaraním retiazkového náramku u dĺžky 17-18 cm . U mužov potom prevažujú veľkosti medzi 20-23 cm. Pokiaľ sa ale vydáte cestou merania, postupujte nasledovne:

  • Krajčírskym metrom (alebo špagátom) obopnite zápästie na ruke, kde budete náramok nosiť.

  • Skontrolujte si, že sa meter príliš nezarezáva.

  • Povrázok priložte na pravítko alebo hodnotu vyčítajte z krajčírskeho metra.

  • K meranému obvodu pripočítajte cca 1-2 cm vôle.

  • U kožených náramkov nepridávajte príliš, časom sa vytiahnu.

  • Správny priemer bangle obručového náramku najlepšie zistíte zmeraním obvodu najširšej časti chrbta dlane. Hodnotu potom vydeľte 3,14 a získate optimálny priemer náramku.

Dĺžka náramku

Obvod zápästia

16 cm

14–15 cm

17 cm

15–16 cm

18 cm

16–17 cm

19 cm

17–18 cm

20 cm

18–19 cm

21 cm

19–20 cm

22 cm

20–21 cm

23 cm

21–22 cm

Na čo sa ďalej zamerať

Puncové značky

To, či doma máte iba pozlátené prevedenie, alebo pravé zlato nespoznáte na prvý pohľad. Aj keď sa vám môžu pozlátené modely zdať napríklad príliš žlté, najistejšie pôvod a kvalitu zistíte pomocou štátnej puncovej značky. Všetky zlaté, strieborné a platinové šperky vyrobené v Slovenskej republike by mali byť touto značkou opatrené. Nižšie nájdete oficiálnu tabuľku puncových značiek podľa štátneho Puncového úradu.

Štátny punc spoznáte podľa vyobrazeného zvieraťa (u zlata orol, kohút, alebo labuť). Zlaté šperky do 0,5 g a strieborné do 3 g nepodliehajú puncovej kontrole, musia byť však označené rýdzostnou a výrobnou značkou. Punc rýdzosti udáva pomer zlata (striebra, platiny) a ostatných kovov. Napríklad 14-karátové zlato je označené puncom 585/1000 (obsahuje 585 dielov čistého zlata). U strieborných šperkov je najčastejšia rýdzosť 925 (teda zliatina obsahujúca 92,5 % rýdzeho striebra).

Puncové značky podľa štátneho Puncového úradu Slovenskej republiky
  • Zdroj: oficiálnej puncovej značky podľa Puncového úradu Slovenskej republiky

Výber podľa typu ruky

Vhodne zvolený náramok vám môže sčasti pomôcť prekryť niektoré nedostatky alebo naopak zvýrazniť vaše prednosti. A s čím sa ženy aj muži najčastejšie stretávajú?

Mám príliš široké zápästie

Korálkové náramky a príliš úzke retiazky alebo drobné povrázky radšej odložte. Širšiemu zápästiu aj pažiam opticky pomôžu voľnejšie retiazkové náramky, pokojne aj niekoľko nad sebou. Takto opticky tekutejšie tvary rúk krásne predĺžia a zúžia.

Mám moc úzke zápästie

Nebojte sa ruku ozvláštniť výrazným šperkom. Siahnite pokojne po dvojitej páskovej koži alebo korálkach. Pozor na veľké obruče, tie by mohli na zápästí ešte zvýrazňovať efekt drobnosti.

Mám príliš dlhé paže

Dlhé paže opticky skráti paleta náramkov. Navrstvite na seba obručové náramky, retiazky alebo napríklad kožu. Pochopiteľne tak, aby k sebe jednotlivé šperky ladili. Ruka tak bude vzhľadom k telu pôsobiť proporčne.

Mám príliš krátke paže

Krátkym pažiam skôr pomôže minimalistický náramok, drobná tenká retiazka alebo nežné povrázkové prevedenie. Rozhodne neodporúčame viac, ako jeden náramok na jednej ruke.

Máte dlhé paže? Potom sa nebojte vrstvených náramkov

Druh ozdobného kameňa

Hľadáte niečo naozaj echt? Tenisové typy náramkov nájdete vo veľmi luxusných prevedeniach s diamantmi a inými trblietavými ozdobami. Zriedkavé diamanty prírodného pôvodu vás prekvapia neodolateľným leskom a žiarivosťou, rovnako tak briliantmi (vybrúsený surový diamant). Nechcete príliš utrácať? Lacnejšie vás vyjdú náramky so zirkónmi. Tie nevznikajú v prírode, ale v laboratóriu. Na prvý pohľad by ste ich od diamantu nerozoznali. Skôr až po čase môžete začať pozorovať ľahkú stratu lesku a trblietania.

10 tipov na čistenie a údržbu

Váš vybraný náramok bude (určite zo začiatku častejšie) v kontakte s kožou ošetrenou krémami, parfumami a vystavený vonkajším vplyvom. Preto spolu s tým, k akým šatám si náramok oblečiete, myslite aj na jeho starostlivosť.

  • Pokiaľ náramok nepoužívate, odložte ho na bezpečné a suché miesto, najlepšie do šperkovnice.

  • Zlaté náramky nevystavujte chlóru.

  • S nazelenkastými škvrnami na zlatých náramkoch si poradí šťava z citróna a následné preleštenie bavlnenou handričkou.

  • Na zlaté aj strieborné náramky používajte čistiace roztoky k tomu určené. Šperky potom uložte do pohára napusteného roztokom a nechajte podľa návodu odležať, potom opláchnite vodou.

  • Chirurgickú oceľ aj titan môžete omývať vlažnou mydlovou vodou.

  • Pri čistení venujte zvýšenú pozornosť ozdobným kameňom! Tvrdé kamene (diamant, zafír, rubín) môžete čistiť špeciálnym roztokom. Na mäkké kamene (smaragd, alebo aj perly) nepoužívajte chemické čističe.

  • Pre obnovu perlového lesku postačí šperk opláchnuť v čistej vode, vysušiť a rukami na neho naniesť trochu prírodného oleja.

  • Máte doma väčšie množstvo zlatých šperkov? Zauvažujte nad zaobstaraním ultrazvukového čističa.

  • Kožené náramky neumývajte pod vodou. Použite jemne navlhčenú handričku. Kožu môžete ďalej ošetrovať včelím voskom alebo špeciálnym olejom.

  • Ak používate krém na ruky, nanášajte ho najlepšie bez náramku. Ten si dajte až po vsiaknutí kozmetiky.